W naszym gospodarstwie od zawsze stosowaliśmy uprawę ekologiczną. Nasze uprawy zasilamy nawozami naturalnymi: zielonymi, oraz z naszego kurnika. W obronie przed szkodliwymi owadami i chorobami drzew owocowych wspomagają nas ptaki, którym my pomagamy w zimie i którym stwarzamy miejsca do gniazdowania oraz budki. Helena Husarska, która prowadziła ogród od lat 70-tych, założyła sad kasztana jadalnego, jedyny w Polsce południowej, a oprócz tego specjalnie sprowadzała wiele ciekawych gatunków owoców, takich jak: mini kiwi, cytryniec chiński, dereń jadalny, borówka amerykańska, jagoda kamczacka, żurawina i wiele innych. Cały czas podtrzymujemy również sad jabłoniowy, oparty na starych tradycyjnych gatunkach i smakach takich jak złota reneta, szara reneta, grafsztynek, antonówka, kosztela, papierówka.

KASZTAN JADALNY

to drzewo, Castanea sativa, które ma niewiele wspólnego z popularnym kasztanowcem, zupełnie innym gatunkiem.
Jest on drzewem uprawianym powszechnie w krajach śródziemnomorskich w Europie, a także w Japonii i na Półwyspie Koreańskim. W warunkach południowej Polski został zaaklimatyzowany w naszym gospodarstwie, w którym owocują już kolejne pokolenia tych drzew a w sumie mamy ich około siedemdziesiąt. To Helena Husarska odnalazła kasztany w Lesie Wolskim na Polanie Lea i rozmnożyła je z owoców. Kasztany jadalne z naszego gospodarstwa posiadają wyjątkowo delikatny smak, a to dzięki podłożu skał wapiennych na terenach podkrakowskich. Owoce kasztana jadalnego są niezwykle pożywne i zdrowe. Zawierają duże ilości witamin B i K, lecytynę, mają też właściwości przeciw rakotwórcze. Są bardzo smaczne w stanie surowym (po obraniu łupki i cienkiej skórki), podobne w smaku do orzecha laskowego. Można z nich wytwarzać także wartościową mąkę kasztanową. Są obecnie bardziej znane za sprawą popularnej diety Świętej Hildegardy. Doskonałe są również pieczone (np. w piekarniku na blasze, czy na grillu), spożywane na gorąco.

W naszym gospodarstwie w każdym sezonie organizujemy otwarte kasztanobrania dla chętnych. Sami opracowaliśmy wiele autorskich przepisów kulinarnych, opartych o owoc kasztana, robimy puch kasztanowy, powidło kasztanowo-pomarańczowe, tort bezowo-kasztanowy, tartę kasztanową i wiele innych.


MALINY

W naszym gospodarstwie posiadamy maliniak malin letnich oraz malin jesiennych. Maliny letnie owocują raz w roku, w lecie, na pędach dwuletnich. Natomiast maliny jesienne owocują na pędach tegorocznych, mniej więcej od września aż do pierwszych mrozów. Nasze maliny są wyjątkowo smaczne, większość z nich to gatunki stare, deserowe a nie przemysłowe, takie jak Veten, Promise Benefis czy Norna.


SZAŁWIA LEKARSKA

Szałwia lekarska pochodzi znad Morza Śródziemnego. Jest byliną, która rośnie u nas cały rok. Doskonale znosi mrozy.
Wymaga jedynie przycinania. Oprócz właściwości leczniczych i kulinarnych dodatkowo pięknie kwitnie w lecie, ma fioletowe drobne kwiatki zebrane w kłosy. Liście szałwii zawierają wiele witamin, a przede wszystkim mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. W związku z tym napary z szałwii są doskonałe w razie stów zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Żucie liścia szałwii usuwa nieświeży zapach z ust. Napary stosowane są od dawna w medycynie na wiele schorzeń, między innymi w dolegliwościach kobiecych. W kuchni stosujemy ją do sałatek i do mięs.